петак, 8. јун 2012.

U strogom centru Bara u stambenoj zgradi izdajem tri dvokrevetne sobe, a za zainteresovane može i kompletan stan,površine 80m2 na drugom spratu


* Udaljenost od plaže 200m
* Klimatizovano
* Kablovska televizija
* Parking prostor



Za sve dodatne informacije molimo vas da se obratite na sledeće kontakt telefone:


+382 69 628 481
+382 30 313 370


ili na e-mail adresu
sobe.bulajic.bar@gmail.com

GRAD BAR

GEOGRAFSKI POLOŽAJ

karta_opstina



Područje Bara smješteno je u jugoistočnom dijelu Crne Gore na obali Jadranskog mora i zahvata površinu od 505 km2. Dužina morske obale iznosi 46 km, od čega su 9 km plaže, a dužinom od 65 km izlazi na Skadarsko jezero



KLIMA

Klima Bara određena je blizinom dvije velike vodene površine (Jadransko more i Skadarsko jezero) i planinskim masivom Rumije.
Odlikuje se dugim, toplim i sušnim ljetima, a blagim i kišovitim zimama. Maksimalne srednje mjesečne temperature u julu su
23,5°C, a minimalne u januaru 8,3°C. Kupališna sezona traje od sredine maja do sredine oktobra, kada temperatura vode dostiže i do 26°C. 


POVEZANOST

Aerodromi
Putnicima koji u Crnu Goru stižu avionom, na raspolaganju su dva međunarodna aerodroma, u Podgorici i Tivtu.
Aerodrom Golubovci - Podgorica udaljen 41km od Bara.
Aerodrom Tivat je udaljen 58 km od Bara.
Brodske linije
Feriboti redovno saobraćaju na linijama:
Bar-Bari-Bar,
Bar- Ankona-Bar.
Željeznicki saobraćaj
Saobraćaj se odvija na kolosjeku normalne širine. Glavni željeznički pravci su Bar-Podgorica-Beogard-Subotica sa krakom Podgorica-Nikšić.
Drumski saobraćaj
Ukupna dužina puteva u Crnoj Gori iznosi 5.174 km. Dva najvažnija putna pravca u Crnoj Gori su Jadranska magistrala od Igala do Ulcinja (duz obale) i magistralni pravac: Petrovac na moru - Podgorica - Kolašin - Bijelo Polje - granica Srbije (povezuje sjever i jug Republike).
Izgradnjom tunela Sozina povezanost sa sjeverom je izuzetno poboljšana.



KULTURNO-ISTORIJSKI SPOMENICI

STARI BAR

_DSC2389stari-barNalazi se na strmoj litici, nepristupačnoj sa tri strane, u podnožju planine Rumije. Odbram­beni položaj i izvor pitke vode, bili su najvažniji razlozi što se Stari Bar, za razliku od ostalih gradova na primorju, našao na oko 4 km udaljen od morske obale.
Ovaj grad, čiji su građani živjeli od zanatstva, trgovine i gajenja maslina izgrađivan je sukcesivno tokom vjekova. Najstariji djelovi su na isturenom platou jedne hridi gdje se nalazi kapija grada u iz X-XI vijeka. Nedaleko odavde, izdvojena od naseljenog dijela, nalazi se Citadela koja je imala isključivo odbrambeni karakter.
U gradu se i danas nalaze ostaci mnogobrojnih crkava različitih stilova iz raznih perioda. Sačuvani su temelji romanogotske katedrale Sv. Đorđa iz XI vijeka, zatim dvije gotske crkve Sv. Katarine i Sv. Venerande. Iz turskog perioda su barutana i amam.
Zapadni dio grada utvrđen je kasnije, najprije u XIV vijeku, a zatim u doba venecijanske uprave u XVI vijeku. U ovom dijelu grada nalaze se ruševine crkve Sv. Nikole koju je podigla najvjerovatnije u XIII vijeku Jelena Anžujska, žena srpskog kralja Uroša.
Na malom raskrsnom trgu u centaru grada, dobro očuvana crkva posvećena Sv. Jovanu Vladimiru.
Izvan grada, sjeverno od gornje tvrđave, nalaze se dobro očuvani ostaci akvadukta iz XVI i XVII vijeka vodovoda koji je dovodio vodu iz planine u grad. Najnovijim arheološkim istraživanjima, otkri­vena je keramika iz VIII-VI v.p.n.e. iz vremena kada je ovdje bilo ilirsko naselje.
 

DVORAC KRALJA NIKOLE

Pred dvorcem je bio izgradjen i veliki drveni gat, koji je služio za pristajanje brodova i jahti, na kojemu je kralj Nikola dočekivao i ispraćao zna­čajne ličnosti, koje su ga posjećivale na Cetinju.
U periodu od 1866. do 1916. godine i sam je imao deset jahti. Jednu od njih, “Sibil” ku­pio je od romanopisca Žil Verna, a njegova posljednja jahta “Rumija” potopljena je 1915. godine na mjestu današnje gradske marine od strane austro-ugarske topovnjače.
Danas je dvorac Zavičajni muzej. U parku dvorca lociran je voz “Ćiro” sa dvije lokomotive i dvoje putničkih kola, od kojih su jedna bila salonska kola kraljevske porodice, kao sjećanje na željezničku prugu Bar Virpazar, koja je puštena u saobraćaj još 1908. godine. To je bila prva željeznička pruga u Crnoj Gori uskog kolosjeka (dužine 43 km.) i prolazila je kroz tunel, koji je bio dužine 1969 m. Ovom prugom saobraćaj se odvijao do 1959. godine.
Ovdje je i veliki cvjećarnik posebnog oblika nerđajuće konstrukcije, poklon italijanskog kralja Emanuela, koji danas služi kao ugostiteljski objekat pod nazivom “Knjaževa bašta”. 
 
 
 
 
 

PLAŽE

 

KRALJIČINA PLAŽA

kraljicina-plazaKRALJIČINA PLAŽA nalazi se u neposrednoj blizini ljetovališta Čanj, na samom sjeveru opštine. Do ove male, ali atraktivne plaže može se doći jedino s mora. Okružena je sedimentnim stijenama. Zbog ambijenta, prekrasnog pijeska i kristalno čistog mora bila je omiljena plaža crnogorske kraljice Milene za vrijeme boravka u dvorcu na Topolici.Kraljica nije sama išla na kupanje, već je pratila dvorska svita i perjanici. Oni su se kupali, odvojeno, na susjednoj plaži koja je nazva¬na Perjanička plaža. To je mala skrovita uvala odvojena visokim stijenama kojoj se, takođe, može prići samo s mora.
CanjČANJ - BISERNA OBALA dužine je 1.100 metara, a površine 55.000 m2. Pokrivena je debelim naslagama sitnog i raznobojnog pijeska po čemu je i dobila ime  
 
 

MALJEVIK

 

 

SUTOMORE

 

INEX

 

 

CRVENA PLAŽA

crvena
CRVENA PLAŽA - Nalazi se u maloj uvali između Sutomora i Bara. Naziv je dobila po izrazito crvenoj boji pijeska. Dužina plaže je 50m, površina je 600 m2.
Za ovu plažu je vezana legenda, da su se na visokoj litici iznad nje skupljale morske nimfe Nereide i češljale kose koralnim češljevima. Njihov smijeh i pjesma čula se nadaleko, ali o tome se nije smjelo govoriti jer bi ljudi onijemili.

 

ŠUŠANJ

zukotrlica 
ŽUKOTRLICA - Šljunkovita plaža dužine 1.000 m, površine 55.000 m2. Plaža je dobila ime zato što se na njoj potapala žukva u more, da bi se razmekšala, odnosno “trlila” i tako se pripremala za tkanj

 

 

GRADSKA PLAŽA BAR

gradska-plaza 
 
GRADSKA PLAŽA nalazi se u samom gradu ispred hotela “Topolica”. Dužine je 750m, površine 21.000 m2
iza brda Volujica. Prilaz je moguć jedino s mora.

 

VELIKI PIJESAK

VELIKI PIJESAK nalazi se na jugu veliki-pjesakbarske opštine na 10-om km u pravcu Ulcinja. Dužine 380m i površine 12.700 m2.

 

UTJEHA

utjehaUTJEHA - VAL MASLINA nalazi se između Bara i Ulcinja, dužine 200m, površine 5.200m2.

 

 

 MURIĆI

muriciMURIĆI - Najveća i najljepša pješčana plaža na obali Skadarskog jezera, dužine 560m.

 

 

PJEŠČAC